Jak poradzić sobie z chrapaniem?

Czy wiesz, że nawet co drugi Polak może mieć problemy związane z chrapaniem? To przypadłość, która jest bardzo często lekceważona. Wszak, nie zdajemy sobie sprawy z konsekwencji wynikającej z chrapania.

Chrapanie – konsekwencje
Konsekwencją nieleczenia chrapania może być nawet śmierć. Wszak, medycyna zna przypadki, które doprowadzały do zawału serca czy udaru mózgu. Wszystko to na skutek niedotlenienia wywoływanego przez tzw. bezdech senny (epizodyczne przerwy w oddychaniu), który bardzo często idzie w parze z chrapaniem.

Ponadto, chrapanie może skutkować również: problemami z koncentracją, bólami głowy, brakiem sił witalnych, bezustannym uczuciem zmęczenia.

Chrapanie – profilaktyka
Oczywistym jest to, że łatwiej zapobiec, aniżeli leczyć chrapanie. Dlatego też, jeśli chcesz uniknąć tej przypadłości, musisz zadbać o kilka istotnych kwestii, a mianowicie:

  • Dieta
  • Aktywność fizyczna
  • Wygodny materac i łóżko
  • Odpowiednia pozycja snu
  • Wywietrzona i wyziębiona sypialnia

Chrapanie – leczenie
Kiedy na profilaktykę jest już za późno, pozostaje nam tylko leczyć chrapanie. Nawet jeśli pojawia się sporadycznie, należy bezwzględnie skonsultować tę przypadłość z laryngologiem. Wszak, nawet najmniejsze zaburzenia mogą mieć wpływ na nasze zdrowie.

Chrapanie można leczyć wieloma różnymi metodami. Forma terapii zależna jest w głównej mierze od przyczyny, choć istnieją sposoby o charakterze uniwersalnym, a mianowicie:

Aparaty na chrapanie – proste urządzenia monitorujące i w przypadku konieczności – zwiększające ciśnienie przepływu krwi.

Tabletki na chrapanie – środki farmakologiczne udrażniające drogi oddechowe.

W przypadkach zaawansowanych niedrożności może być niezbędne wykonanie zabiegu chirurgicznego. Najczęściej polega on na korekcie przegrody nosowej, usunięciu migdałków czy korekcie opadającego języka.

Leczeniem chrapania zajmuje się laryngolog. To z nim w pierwszej kolejności należy konsultować nasz defekt. Wszak, trafna ocena przyczyny dolegliwości może znacznie skrócić całkowity czas leczenia chrapania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *