Jak pozbyć się chrapania domowymi sposobami?

Około 30% Polaków boryka się z chrapaniem. To nie tylko zjawisko o charakterze akustycznym, to także źródło wielu dolegliwości, których skutki mogą być naprawdę poważne.

Chrapanie doprowadza do bezdechu sennego, a to może skutkować nawet zawałem serca, czy udarem mózgu. Dlatego też, nie można ignorować tej przypadłości i możliwie jak najszybciej interweniować.

Z cyklu: 5 sposobów na: chrapanie
Chrapanie to dolegliwość, którą leczyć można na wiele różnych sposobów. Poniżej prezentujemy pięć porad, które umożliwią Ci pozbycie się tej dolegliwości w domowym zaciszu.

 1. Dieta
  Odżywianie jest absolutnie kluczowym elementem. Należy bezwzględnie zadbać o to, by dieta była zdrowa i pełnowartościowa. Ostatni posiłek musi być konsumowany najpóźniej na 3 godziny przed snem.
 2. Brak używek
  Zarówno alkohol, jak i papierosy przyczyniają się do występowania chrapania. Alkohol powoduje zwiotczenie mięśni gardła, zaś szkodliwe substancje znajdujące się w papierosach przyczyniają się do powstawania gęstej śliny utrudniającej swobodny przepływ powietrza w czasie snu.
 3. Aktywność fizyczna
  Codzienny ruch pozwala utrzymać prawidłową kondycję organizmu. Przyczynia się również do eliminacji chrapania. Poprawa dotlenienia i ukrwienia, oraz eliminacja złogów tłuszczu ogranicza ryzyko wystąpienia jakichkolwiek niedrożności.
 4. Pozycja w czasie snu
  To, w jakiej pozycji śpimy ma ogromne znaczenie. Bezwzględnie należy zadbać o to, aby pozycja w czasie snu nie powodowała niedrożności. Tak się dzieje głównie wtedy, gdy śpimy w pozycji „na wznak”. Wówczas to język opada ku dołowi i utrudnia przepływ powietrza.
 5. Komfortowa sypialnia
  Aby uniknąć chrapania, warto zadbać o komfort naszego snu. Przede wszystkim, warto zadbać o to, by materac i poduszka była dostosowana do naszych preferencji. Dodatkowo, sypialnia powinna być wietrzona bezpośrednio przed snem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *